Az idén 25 éves, rangos Marcel Duchamp-díj nyerteseinek és jelöltjeinek szemszögéből nyújt betekintést a kortárs francia művészeti élet közelmúltjába kedden nyílt új tárlatán a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum.
A múzeum közleménye szerint a kiemelkedő francia kortárs művészeti intézmény, a párizsi Centre Pompidou a kezdetektől fogva partnere a magánerőből elindított díjnak, melynek nagy szerepe van a franciaországi kortárs művészet népszerűsítésében, valamint a jelölt művészek nemzetközi pályafutásának előmozdításában.
Mint írták, az ADIAF (Egyesület a francia művészet nemzetközi terjesztéséért) által alapított kezdeményezés az eltelt évek alatt egy a nemzetközi szakmai diskurzusban is magasan jegyzett, elismert nemzeti művészeti díjjá nőtt. A grémium olyan művészeket választ ki, akik Franciaországban születtek vagy Franciaországban élnek, és akik a francia szcénát művészi kiteljesedésük színtereként határozzák meg.
A Ludwig Múzeum által bemutatott válogatásban 18 művész szerepel, akiknek túlnyomó többsége meghatározó szereplője a nemzetközi képzőművészeti szcénának - emelték ki a közleményben.
A kiállítás címe - Talált terepen - utal egyrészt a duchamp-i "talált tárgy" (ready made) jelenségére, tisztelegve a díjnak nevét kölcsönző művész előtt. Másrészt utal a kiállító művészek alkotási folyamatára, az ahhoz használt elméleti és gyakorlati kutatási terepekre. A tárlaton belül lényeges szerep jut továbbá a reparatív folyamatnak, valamint a jelent és jövőt ennek mentén vizsgáló kezdeményezéseknek.
A budapesti kiállítás különböző médiumokat felhasználó munkákat mutat be, egyfajta időbeni ívet rajzolva a Marcel Duchamp-díj korai évei és a jelen között. Míg egyes munkák a díjhoz kapcsolódó kiállításon szerepeltek a művész jelölésekor, más művek az életműveken belül számítanak ikonikusnak; szerepel ugyanakkor a kiállításon a közelmúlt franciaországi színterének egy-egy meghatározó műve is (Tatiana Trouvé, Mohamed Bourouissa).
Több művész képviselte Franciaországot vagy más országot a Velencei Biennálén (Anri Sala, Céleste Boursier-Mougenot, Julien Creuzet, Kapwani Kiwanga, Latifa Echakhch, Zineb Sedira), és olyan művet is bemutatnak, amely eredetileg a biennálén szerepelt (Camille Henrot). Több neves francia kortárs galéria mellett olyan intézményektől érkeztek munkák, mint a MAC VAL vagy a Lafayette Anticipations - hangsúlyozták.
Az augusztus 24-ig látogatható kiállítás - melynek kurátorai Jan Elantkowski és Kálmán Borbála - apropója a díj alapításának 25. évfordulója, ugyanakkor a múzeum az elmúlt idők egyik legátfogóbb francia kortárs merítését nyújtja Magyarországon - olvasható az összegzésben.
A tárlat a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek részeként a Müpa és a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum szervezésében, a Magyarországi Francia Intézet és az ADIAF együttműködésével, a Francia Intézet IF Incontournable és PICC programjának támogatásával készült el - áll a közleményben.