A forró nyári napok hangulatát idézi meg a 20. századi magyar festészet meghatározó festőinek alkotásain keresztül a Várkapitányság és a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) közös szabadtéri kiállítása, amely Nyár a parton - folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel címmel csütörtök este nyílt meg a Várkert Bazárban.
Többéves hagyomány már, hogy a Várkapitányság a nyári időszakban valamilyen frissítő, vizes tematika köré csoportosítja kiállítását - hangsúlyozta Kőrösi Gábor, a Várkapitányság kommunikációs és marketingigazgatója az új szabadtéri kiállítás megnyitóján.
Az új tárlat jelentős magyar festőművészek vizes tematikájú alkotásaiból mutat be válogatást, felidézve Magyarország legismertebb vizeit: a Dunát, a Balatont, de népszerű tengerparti helyszínek is láthatók az alkotásokon. Tíz tablón egyebek mellett Vaszary János, Egry József, Ferenczy Károly, Aba-Novák Vilmos vagy Csontváry Kosztka Tivadar festményeinek reprodukciói jelennek meg.
Kőrösi Gábor emlékeztetett arra, hogy idén ünneplik a Várkert Bazár megújulásának tizedik évfordulóját, a jubileum alkalmából a szokásosnál is színesebb programokkal várják a látogatókat. Júniusban több tízezer látogatót vonzott a Várkert Bazár háromnapos kulturális fesztiválja, és népszerű volt a labdarúgó Európa-bajnokság idejére létrehozott szurkolói terasz is - idézte fel a Várkapitányság kommunikációs és marketing igazgatója.
A szabadtéri kiállítás anyaga az NMG gyűjteményének legszebb darabjaiból mutat be válogatást, nem eredeti műveket, hanem látványos posztereket, reprodukciókat - ismertette Vigh Annamária, a Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria főigazgató-helyettese, hozzátéve, hogy a kiállítással a látogatókat a valódi művek megtekintésére is ösztönzik. Egyebek mellett Csontváry, Aba-Novák, Szőnyi, Márffy Ödön és Bernáth Aurél munkái láthatók a válogatásban, amely egy évszakhoz, a nyárhoz kapcsolódik és közben megmutatja a magyar művészet gazdagságát is - mondta.
A képek elrepítenek minket a tengerpartra, a Balatonra a Duna partjára, a nagybányai Zazar-partra vagy az olasz tengerparti kisvárosok világába, míg Méhes László művén melegvizes gyógyfürdő közönsége jelenik meg. A képek a nyár egyik legkedveltebb időtöltéséről, a strandolásról, kedvelt tengerparti helyszínekről szólnak, "a víz és napfény tisztító erejéről" - magyarázta a főigazgató-helyettes.
Bán Blanka művészettörténész elmondta, hogy olyan művek reprodukcióit is bemutatják, amelyek a múzeum raktárban vannak elhelyezve. Ismertetése szerint több alkotót is ugyanazok az inspirációs források érték, csak másképp valósították meg azokat műalkotásaikban. Ilyen Medveczky Jenő és Patkó Károly vagy a Római Akadémia egykori ösztöndíjasai Szőnyi István és Aba-Novák Vilmos. A művészek kimenekülve a műteremből a természetet választották ihletésül és így a levegő, atmoszféra és napsütés határozza meg a képek lényegét. Csók István például szabadidejét Balatonaligán töltötte, Vaszary János Csónakosok a tengerparton és Labdázók a tengerparton című képein pedig tetten érhető a festő jellegzetes kék színe. Vaszary János üvegből készült palettáról kente fel a fehérre alapozott vászonra a tiszta színeket, amelyek így másképp mutatnak - magyarázta a művészettörténész.
A szeptember közepéig nyitva tartó kiállításon Csontváry Tengerparti város, Egry József Dunai-táj Zebegénynél, Ferenczy Károly Patak II. című alkotásainak reprodukciói is megtekinthetők.