A karneválok színes kavalkádjától lesz még szebb a tél, ami már a tavaszt idézi. A világon mindenhol létezik a farsang hagyománya, és ezeket a különböző szokásokat egyre többen szeretnék megismerni, átélni, mely jó hatással van a turizmusra. Választhatjuk a Kanári-szigetek színkavalkádját vagy a hagyományos Basel, svájci farsangi mulatságot is, de a talán már túlzsúfolt velencei karnevál is egy emlékezetes évindító nyaralás lehet. Aki nem szeretne külföldre utazni, annak a híres mohácsi busójárás lesz a jó választás.
Január 6-án véget ér a karácsonyi ünnepkör, sajnos ezen a napon szokás szerint meg kell válni a karácsonyfától, visszakerülnek helyükre a díszek is. Január 6-a a Vízkereszt napja, az egyik legősibb keresztény ünnep, amely Jézus Krisztus megjelenésének, kinyilvánulásának momentumait kapcsolja egybe. A vízkereszttől hamvazószerdáig (március 6.), azaz a nagyböjt kezdetéig tartó időszak, a farsang, az európai kultúrkörben tradicionálisan a vidám mulatságok és lakomák időszaka. A farsang csúcspontja a karnevál, ami valójában télbúcsúztató is, igaz hazánkban csak most jönnek a hidegebb napok, azért mulatozni mindig érdemes. Az összes híres karneváli mulatság, mint például a riói vagy a velencei ugyanúgy erre az ősi hagyományra vezethető vissza.
Nem kell messze menni, ha szeretnénk kicsit a hagyományoknak élni, hiszen a hazai farsang egyik legszínesebb, nemzetközi hírű eseménye a mohácsi busójárás, amely az UNESCO szellemi örökségnek számító hungaricum. Idén Mohácson február 28 – március 5. között tart majd a télűző mulatság, ahol várhatóan 800 busó és további 200 maskarás fog felvonulni.
A farsangi szokásoknak, így a mohácsi busójárásnak is elengedhetetlen velejárója az alakoskodás, a zene és a tánc. Mohácsi busójárás megújuló hagyományát bemutató kiállítás nyílik a Hagyományok Háza, Kallós Zoltán termében január 12-én 16 órakor. A nagyszabású tárlaton a leghíresebb helyi álarc-készítők munkái mellet a Natinal Geographic magazinban is többször publikált fotós, Répásy Zsolt képei és Kolbe Mihály grafikái is megtekinthetők lesznek. Az egyedülálló kiállításon részt vesznek a helyi hagyományt éltető busók is, akika mohácsi Poklade zenekarral dél-szláv táncházat is tartanak.
Kicsit bővebben a népi hiedelmekről a január 6-i időjárás vonatkozásában:
Mindenki remélheti a hozzá legközelebb álló időjárást, reméljük minden jóból lesz idén.