Róma után Magyarországon először Debrecenben, a Modern és Kortárs Művészeti Központban (MODEM) látható szombattól az Eredet című kiállítás, amely 12 kortárs magyar művész Mózes öt könyvéről szóló alkotásait mutatja be.
Róma után Debrecenben látható az Eredet című kiállítás
Vizi Kata, a MODEM ügyvezető igazgatója a tárlatot bemutató pénteki sajtóeseményen felidézte, hogy 12 művészt kért fel Kovács Levente műgyűjtő és Petrányi Zsolt kurátor arra, fogalmazzák meg kortárs nyelven azt, mit jelentenek nekik a mózesi történetek, illetve milyen viszonyuk lehet az embereknek ma az Ószövetség tanításaihoz.
Petrányi Zsolt a tárlat kurátora kifejtette, hogy a kiállítás azért is izgalmas, mert átalakuló világunkban olyan szövegeket olvashatunk újra, amelyek az emberiség eredettörténetéről szólnak.
Hozzátette: a kiállításra először négy olyan művészt hívtak meg, akikről biztosan tudták, hogy vállalják a felkérést, és ők ajánlottak még alkotókat a tárlathoz. A művészek - Asztalos Zsolt, Chilf Mária, Czene Márta, Gerhes Gábor, Július Gyula, Magyarósi Éva, Mátrai Erik, Rácmolnár Sándor, Szabó Eszter, Uray-Szépfalvi Ágnes, Wechter Ákos és Zellei Boglárka Éva - a hosszú előkészítő munka során rendszeresen konzultáltak Zsengellér József teológus professzorral a minél hitelesebb végeredmény érdekében.
Az Ószövetség szövegcentrikus, míg az Újszövetség inkább narratív, képekkel gazdagított - mutatott rá Petrányi Zsolt, kiemelve, hogy pont ezért volt nehéz dolguk az alkotóknak, akik a teremtéstörténettel kezdve egészen az ígéret földjére érkezésig vezetik el a látogatót, olyan témákat is bemutatva, mint a nők szerepe a bibliai történésekben.
A kiállítás megnyitóját egy, már a jövőt boncolgató konferencia előzi meg Human 2.0 - A transzhumanizmus esztétikája címmel, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár, a MODEM, a Techno Lab Debrecen, valamint a Könyvtár- és Információtudományi Társaság közös szervezésében a MODEM-ben pénteken.
Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatója, a Könyvtár- és Információtudományi Társaság elnöke elmondta, hogy a társaság már negyedik alkalommal szervez a múzeumban ilyen jellegű eseményt, amelynek célja a tanulás. A társaság szeretne nyitni a társművészetek felé, éppen ezért valósul meg ez konferencia, hogy inspirációt nyújtson, hogyan lehet a technológiát akár az irodalomban vagy a képzőművészetekben használni.
Weiler Péter képzőművész a konferenciával kapcsolatban elmondta, hogy reméli, hagyomány lesz belőle, és választ kapnak az érdeklődők arra, mit jelent a művészetek szempontjából a transzhumanizmus.
Az Eredet című kiállítást április 20-ig láthatja a közönség a MODEM-ben.