40 éve nem játszott darab, életre kelt Gőgös Gúnár Gedeon, Zárt függönyök – ez várja a színházrajongókat tavasszal. Az első alkalommal megrendezett Vidéki Színházak Fesztiválján, az UPSZÍN-en az is kiderül, meddig lehet bírni 10 méterrel a felszín alatt a jeges Dunában – búvárfelszerelés nélkül. A fesztiválnak április 17-19. és április 24-26. között az UP Újpesti Rendezvénytér ad otthont.
Gyakran megesik, hogy színházrajongók és csoportok vidékről utaznak Budapestre egy-egy előadást megnézni, az viszont már jóval ritkábban fordul elő, hogy a fővárosból utazunk vidékre egy színházi produkció miatt. Pedig a vidéki színházak sok jó színésszel izgalmas és élményt nyújtó darabokat játszanak. Éppen ezért áprilisban Újpestre érkezik hat vidéki és határon túli színház, hogy bemutatkozzanak a fővárosi közönségnek. A helyszín a tágas és kellemes UP Újpesti Rendezvénytér, ahol – egymást követő héten szerdától péntekig – kilenc darabbal négy vidéki és két határon túli színház mutatkozik be a budapesti közönségnek.
A hat felnőtteknek szóló darab mellett három gyermekelőadást is láthatunk. A programsorozatot április 17-én, szerdán este a határon túlról érkező Komáromi Jókai Színház nyitja a már klasszikusnak számító, Presser Gábor-Sztevanovity Dusán szerezte A padlással. Csütörtökön délelőtt a kisebbeket meseszínházra várja a tatabányai Jászai Mari Színház és a Veronaki zenekar, akik Gőgös Gúnár Gedeon történeteit varázsolják színpadra, sok énekkel és játékkal. A darab különlegessége, hogy az 1962-ben kiadott Gőgös Gúnár Gedeon című könyv írója, Varga Katalin a Veronaki zenekar énekesének, Tarján Veronikának a nagymamája, aki a trióval a könyvben szereplő írásokból dalokat komponált a népzene, a pop és a blues stílusában. Ugyanaznap este a Zenthe Ferenc Színház művészei érkeznek a színpadra Salgótarjánból; Tóth Ede és Örkény István A falu rossza című vígjátékát adják elő Mikó István Jászai Mari-díjas, Érdemes művész szereplésével. A darab érdekessége, hogy az Örkény-féle átiratot 40 éve nem játszotta itthoni színház – egészen tavalyig, amikor a Zenthe Ferenc Színház műsorára tűzte. Az eredeti művet a Nemzeti Színház 1874-es kiírására írta meg Tóth Ede, és a darabbal neki ítélték a legjobb műnek járó száz aranyat. A falu rossza azóta is akkora siker, hogy több mint 2500 alkalommal játszották különböző színházakban. Két ingyenes interaktív gyermekelőadást is hozott a fesztiválra a Karinthy Színház. Indiai népmese az alapja a Szivárvány mesejátéknak, amely április 17-én 10 órakor kezdődik. A mesejátékban három tündér kíséri Tündérországba a nagycsoportosokat és a kisiskolásokat. A Zsuzsika hangja című darabban április 19-én 10 órától a Hamupipőkét alakító Zsuzsikának tanítják meg a gyerekek, hogyan történhet meg a csoda.
Fiatalnak számít a színházi világban a 2014-ben alapított veresegyházi Veres1 Színház. A társulat két alkalommal is fellép a fesztiválon: április 19-én este egy musical-komédia köntösébe bújtatott pszichoanalízisen vehetünk részt Csoportterápia címen, április 24-én pedig Hirtling István és Pusztaszeri Kornél főszereplésével egy tengerparti üdülőhelyre érkezünk Molnár Ferenc klasszikusában, a Játék a kastélyban című darabban. Egyetlen estén két tánckölteményt is előadnak a Székesfehérvári Balett Színház művészei. Április 25-én A Naplemente és a Zárt függönyök kerül színpadra.
A programsorozatot Európa legészakibb magyar színháza zárja. A kassai Thália Színház művészei Nyilas Misi és társai mindenki által jól ismert történetét játsszák el. A Légy jó mindhalálig április 26-án este 19 órakor kezdődik az Újpesti Rendezvénytérben. A fesztivál alatt a Jáde teremben a vidéki színházak archív előadásait vetítik, lesz színházi plakátkiállítást, és koncertet adnak az Erkel Gyula Újpesti Zeneiskola növendékei: április 17-én 17 órától a zeneiskola énektanszaka, április 26-án 17 órától a csellóegyüttes lép fel.