Egy szívélyes meghívásnak eleget téve, szétnéztünk egy igazi székely portán, ugyanis ellátogattunk a Tiltott Csíki Söröző és Étterembe, a Keleti Károly utcába.
Látogatásunk oka pedig, mi más is lehetett volna, mint hogy megkóstoljuk, milyen újdonságok főttek ki a konyhájukban és a sörfőzdéjükben mostanság. Meg persze az is, hogy megfürdőzzünk kicsit abban az ellenállhatatlan székely derűben, ami a szótlanokat is szóra bírja, és a mosolytalanokat is mosolyra készteti. Mire az ember fölocsúdik, már otthonosan is érzi magát, és visszatalál egy minden modorosságot nélkülöző, természetes egyszerűséghez, amiben jó lenni, és ahonnan nem is igyekszik senki sehová. Ezt a légkört pedig leginkább Balázs Ibolya, az étterem „háziasszonya”, éttermi managere teremti meg jókedélyű közvetlenségével, ami ezt az estét is megkoronázta.
A Tiltott Csíki Sör Manufaktúra büszkén őrzi a csíki sörfőzés hagyományát, alkalmazva a 1516-os bajor tisztasági törvényt. Kézműves söreik, melyek kizárólag helyi alapanyagokból készülnek, több mint 10 különböző ízvilágot kínálnak, beleértve a vadmálnás és áfonyás sört, valamint a kihívást jelentő chili-gyömbéres és mézes különlegességeket. A Csíki Csipsszel párosítva, melyet helyi gazdák biztosítottak pityókából, egyedi ízvilágú ropogtatnivalókat kínálnak. A magyarországi Csíki Söröző és Étterem Budapesten autentikus székely ételekkel és kézműves sörökkel várja vendégeit, miközben a franchise koncepciója Erdélyből származó, természetes összetevőkre épül. Az étterem emellett szórakoztató táncos előadásokkal és a vendégek számára elérhető sörfőzési programmal is kitűnik.
Polgár Éva, a Csíki Sör Manufaktúra ügyvezető igazgatója tartott nekünk egy kis beszámolót a sörválogatásról. Elmondta, hogy maláta, komló, élesztő és tiszta forrásvíz kerül a söreikbe, illetve az áfonyás esetében áfonyapép is, de mindenféle adalékanyagtól vagy érés gyorsító enzimtől mentesek, ettől nevezhető „kézművesnek”. Mézzel ízesített sörükhöz, ami egyébként 9%-os, pedig havasi virágmézet adnak, melyeket erdélyi termelőktől szereznek be. A vadmálnás sörük 1,2%-os, a Puskás elnevezésű sörük 4,5%-os, és krémsörük is, melynek különlegessége, hogy háromféle malátából készül. A Gold sörük érdekessége, hogy míg a többi sört 20-30 napig érlelik, ezt 45-50, de esetenként akár 60 napig is. A szűretlen sörük 6%-os, a klasszikus Csíki Sörnek az utódja, a különbség annyi, hogy ebben benne marad az élesztő. Az IPA-ban sokkal több komló van, amitől keserűbb ízű, mint a többi, végül a barnasörük, mely savanykásabb egy enyhe karamelles ízbeütéssel megfűszerezve, melyet csokimaláta felhasználásával érnek el. Mindegyik alsóerjesztésű lágersör, kivéve az IPA. A vendéglőben ezek közül hét csapon is megtalálható. Egyik sör sincs pasztörizálva, csak szűrve, ez alól nyilvánvalóan a szűretlen sör kivétel. Ezen kívül van sörpárlat, sima és áfonyás, valamint 25 százalékos újdonságuk a meggy és áfonya likőr. Mindenki megtalálhatja tehát a kedvére valót.
A chipesekről Raduly Botond, a Csíki Csipsz műszaki igazgatója árult el néhány érdekességet. Először is azt, hogy a jó chips alapja a jó burgonya, Erdélyben pedig nagy hagyománya van a burgonyatermesztésnek. Az általuk használt burgonya már vetőmag korában Csíki Csipsznek „készül”, hiszen a chipshez egy alacsonyabb cukor-, magasabb keményítőtartalmú krumplifajtára van szükség. A vetőmagot a Csíki Csipsz választja ki és adja a gazdáknak. A Csíki Csipsz különlegessége, hogy picit vastagabbra van szelve az átlagosnál, ahogy Botond fogalmazott: „szeretik, hogy van mibe harapni”. A gyár pedig még most is korszerű, hiszen 2020-ban épült. A chipsekről megtudtuk, hogy a kezdeti ízeken túl, melyek a klasszikus sós, hagymástejfölös, paprikás, később a szarvasgombás voltak (és a magyar piacon továbbra is kedvenceknek számítanak), megjelent az új Gyulai kolbászos, medvegombás ízesítésű is, valamint egy burgonyaporból gyártott, zöldségekkel színezett sós-zöldséges snack. Az ízesítésről elmondhatjuk, hogy az embernek olyan érzése támad, mintha tényleg egy chips állagú Gyulai kolbászkarikát, vagy gombaszeletet ropogtatna, és nem csupán egy ízkísérlettel van dolga.
Magát a kóstolót Kemenczei Andrea, az üzletvezető konferálta föl, aki idén januártól vette át a Csíki Söröző és Étterem vezetését. A finom falatok Ádám Csaba székely séf konyhájából kerültek az asztalra. Az egyik étel a hagyományos székely konyha alapján készült, míg a másik Ádám Csaba egyedi elképzelése alapján formálódott. Az előételében padlizsánkrém variációk voltak, mellé kóstolhattunk a szűretlen sörből. A leves kétféle csorbaleves volt, mellé pedig a Silver sörüket kóstolhattuk meg. Ezt követte a túrós puliszka rókagomba raguval, ami mellé a Gold sört ízlelhettük, majd egy csíki válogatás következett fatálon csíki székely sörrel. Ez után meggy és áfonyalikőröket csemegézhettünk, majd következett a desszert: barnasörös csokoládétorta vadmálna fagylalttal.
A padlizsánkrémekkel kapcsolatban megtudtuk, hogy a padlizsán is Erdélyből érkezik. Itt csak ízesítik majonézzel, fokhagymával, tejföllel és sóval, valamint ecetes lilahagymát és céklát is hozzáadnak, hogy színe legyen. A másik változat egyszerűbb: csak majonéz, só, sonkahagyma van benne. Mindez kék kukorica lisztjéből készült kis lapokba volt töltve, a színek kedvéért. A levesek közül az egyik egy húsgombócos, zöldségalapú, tárkonyos leves volt, ahogy az étterem kínálja. A másik egy vegán módon elkészített pacalcsorba volt, melyben a séf által készített és füstölt szejtán helyettesítette a húst. A fűszerezés különlegessége, hogy egy kis kapribogyót és sós citromot is hozzáadott. A következő fogás volt a túrós puliszka rókagomba raguval, mely látványban is a „fine dining” érzést hozta, szimbólum szinten a kör alakzat köszönt vissza mind az előételben, mind ennél a fogásnál, és később a desszertnél is. Színeiben már az őszt idézte, a gombaraguban középen helyezkedik el a túróval töltött puliszka. Ezt követően fatálon felszolgált csíki válogatás következett, a csíki régió sajátos húsaival, csülökkel, kolbásszal és miccsel, melyek tormával és mustárral kerültek az asztalra. Az ízkavalkád fináléja pedig a desszert volt, a barnasörös csokoládétorta, mely szintén lenyűgöző látványt nyújtott mind alakjában, mind színeiben és textúrájában is. A vadmálna fagylalton egy csokitorta korong, rajta tejszín, a teteje pedig stílusosan - és az egészet kontextusba zárva - sörmalátával meghintve. Nem is lehetett volna szebb befejezése ennek a különleges és jó hangulatú vacsorának.
Az eseményről pedig az emlékezetes ízeken, látványon kívül, vittünk magunkkal jóhangulatot és barátságos mosolyokat is, biztosan érezve, hogy visszajövünk és visszavárnak.
Egy korábbi cikkünkben itt olvashattok még a Tiltott Csíki Söröző és Étteremről.